Postupným otepľovaním sa každoročne prebúdza príroda a po dlhej zime prichádza jar. Všetko ožíva, naberá čerstvý dych a cyklus života sa nanovo roztáča. Kadečo pučí a vychádza z pod rozmrazenej a po zime oddýchnutej zeme.
Nikdy som nebol veľkým hubárom a vlastne, keď sa spätne ohliadam, tak ani malým. Jedno však viem určite. S príchodom jari sa prebúdzajú aj huby. Najprv len tak sporadicky, ale potom sa v istom okamihu s nimi roztrhne vrece.
A ešte jedna vec je známa aj nám, všetkým nehubárom. Ak chcete mať dostatok hríbov v zime, neradno zaháľať a treba ich v sezóne vláčiť z lesa domov a následne usušené naložiť do pohárov od zaváranín.
Samozrejme to neplatí, pokiaľ cestujete zrovna do stredu Zeme. Situácia tam je úplne iná, čo je zrejmé akonáhle prekročíte pomyselný prah a ocitnete sa na pobreží Lidenbrockovho mora. Tam, v osvetlení elektrických výbojov určite spozorujete celý les šampiňónov, ktoré vďaka klimatickým podmienkam získali rozmery stromov a rastú celoročne. Netreba ich teda štvornožky hľadať vo vysokej tráve, tobôž nie sušiť v site, či na vlnitom kartóne kdesi v suchom podkroví.
Profesor Lidenbrock zachytený s extrémne malými jedincami z lesa šampiňónov.
A na záver ešte recept zo stredozemskej kuchárky:
Šampión na cibuľke
Čo potrebujeme:
Dostať sa na Island
Jeden šampiňón
Cibuľku
Mlieko mastodonta
Olej
Soľ
Štipku sladkej papriky
Postup:
Vhodný šampiňón vyberáme v závislosti od počtu plánovaných porcií. Pri väčšej výprave do stredu Zeme si zvolíme menší kus a pílime ho pri kmeni. Ak sa jedná čo do počtu o skromnejšiu výpravu, stačí nám píliť pod klobúkom, prípadne si vybrať najmenší dostupný kus.
Takto odpílený šampiňón očistíme a nakrájame na plátky. Panvicu s olejom položíme na pahrebu. Keď je olej dostatočne rozpálený, pridáme dve až tri stredne veľké vrecká cibule. Čakáme, kým sa cibuľka nezapraží do zlatova a následne vsypeme nakrájaný šampiňón.
Za stáleho miešania podlejeme zmes morskou vodou a dusíme. Na zjemnenie a zahustenie použijeme mastodontie mlieko. (odporúča sa vystriehnuť si čo najmiernejšieho jedinca zo stáda.)
Podávame samé, prípadne zajedáme dostupnými trvanlivými suchármi. Podľa potreby dochutíme sladkou paprikou.
Dobrú chuť a šťastný návrat na zem.
Kommentit